Poppers

Posted by – 24 maja 2011

Azotyn Izobutylu – Poppers

Azotyn Izobutyl, nazywany także poppersem, to środek chemiczny stworzony do czyszczenia głowic w magnetofonach. Znany jest również ze swych właściwości odurzających i właśnie w tym celu jest obecnie najczęściej stosowany. Poppers, poprzez wdychanie jego oparów, przyspiesza przepływ krwi w organizmie czego konsekwencją jest krótkie, jednakże bardzo intensywne, uczucie podniecenia.

Poppers a sprawa legalności

Poppers można było zakupić w prawie każdym sklepie dla dorosłych do połowy bieżącego roku kiedy to azotyn izobutyl został umieszczony na liście substancji niebezpiecznych przez ówczesnego Ministra Gospodarki. Od dnia 24 sierpnia 2007 roku produkty zawierające azotyn izobutylu nie mogą być sprzedawane osobom fizycznym. Nabyć je mogą jedynie firmy w celu wykorzystania ich w działalności gospodarczej. Na dzień dzisiejszy sprzedawcy posiadający w ofercie towary mające w swoim składnikach azotyn izobutylu wymagają od zainteresowanego zakupem podania numeru NIP przy zakupie.

Działania szkodliwe dla zdrowia

Zdania ekspertów na temat szkodliwości poppersów są podzielone. Oddziaływanie tej substancji na organizmy żywe nie zostało jeszcze dokładnie zbadane. Wiadomo natomiast, żę wchłanianie oparów poppersa może prowadzić do mdłości, zawrotów głowy, wymioty, omdlenia. Wypicie substancji może spowodować zgon.

Closed